Альтернативні джерела енергії набирають максимальної популярності, замінюючи газ і тверде паливо. Великим попитом користуються теплові насоси, здатні «викачувати» енергію із землі, повітря та води та спрямовувати її споживачеві. Вони дозволяють суттєво економити на побутовому споживанні електроенергії та газу, при цьому є максимально безпечними не тільки для людини, але й для екології.

Найбільш бюджетний та ефективний вид теплового насоса – ТН «повітря-вода». За своєю конструкцією та принципом роботи нагадує кондиціонер, проте нагріває не повітря, а воду. Насос перетворює енергію зовнішнього середовища на тепло для обігріву внутрішнього простору.

Ключові переваги ТН повітря-вода:

  • багатофункціональність пристрою (опалення, охолодження повітря та гаряче водопостачання у всьому будинку);
  • швидка окупність за допомогою зниження витрат на опалення та нагрівання води;
  • довговічність та безпеку експлуатації;
  • легкий процес монтажу та програмування;
  • майже безшумна робота;
  • екологічність використання.

Варто також зазначити, що придбання теплового насоса автоматично підвищує вартість будинку. У разі подальшого продажу нерухомості наявність ТН позитивно позначиться на загальній ціні.

Типи теплових насосів повітря-вода

ТН ділять на високотемпературні та низькотемпературні, виходячи з температури води, що циркулює в контурах системи. Вибір типу обладнання залежить від існуючої системи опалення в будинку:

  • для системи з радіаторами підійдуть високотемпературні теплонасоси, які впораються з опаленням та підігрівом води;
  • для системи з теплими підлогами та фанкойлами рекомендують середньотемпературні теплові насоси, що дозволяють не лише опалити будинок та нагріти воду, але й охолодити приміщення та підігріти воду у басейні.

Ідеальним варіантом використання ТН для обігріву будинку є комбінація теплої підлоги та фанкойлів. Однак якщо будинок уже збудований з радіаторною системою, в якому не планується глобальний ремонт, єдиний вихід – високотемпературний ТН повітря-вода. Він зможе забезпечити температуру води до 80° навіть без використання допоміжних нагрівачів.

Як кліматичні умови впливають на роботу теплового насосу

Економічність використання теплонасоса залежить від зовнішньої температури: що вище температура надворі, то більше вписувалося коефіцієнт перетворення. Така особливість ТН робить недоцільним його використання у північних регіонах.

При покупці теплового насоса слід враховувати, що за низьких температур повітря рекомендується використовувати додатковий обігрівач (наприклад, електро- або газовий котел). Цей режим експлуатації називається бівалентним і вважається найвигіднішим. Як це працює?

  • при зниженні температури повітря ТН починає працювати із підвищеною потужністю;
  • коли настає точка бівалентності, тобто. температура досягає критичних позначок, включається додаткове джерело тепла. Тепловий насос при цьому може відключатися або залишатись працювати паралельно з другим обігрівачем;
  • при підвищенні зовнішньої температури резервний обігрівач вимикається.

Технічні характеристики теплових насосів значно виграють у порівнянні із звичайною кліматичною технікою. Так, якщо стандартний кондиціонер здатний працювати на обігрів за зовнішньої температури не нижче –5 °С, то теплонасос повітря-вода – до –15-25 °С.

Конструкції ТН повітря-вода

Розрізняють теплонасоси двох конструкцій: моноблочна та спліт-система.

Моноблочні насоси передбачають монтаж усієї системи зовні будівлі. Всередину входить лише зворотний трубопровід опалення, що дозволяє заощадити місце в будинку. Однак існує незначний ризик пошкодження ТН за дуже низького температурного режиму.

Спліт-системи складаються з двох блоків: для внутрішнього та зовнішнього розміщення. Такий вид ТН найчастіше зустрічається у побутовому використанні і може бути оснащений вбудованим баком для гарячої води, бойлером непрямого нагріву або баком-накопичувачем. Вибір режиму роботи здійснюється за допомогою пульта управління або онлайн-додатку, що дозволяє контролювати систему з будь-якої точки світу.

Як розрахувати потужність теплового насосу

При покупці теплового насоса розрахунок необхідної потужності повинен виконати професіонал. Існують спеціальні програми, що враховують велику кількість показників: обсяг холодоагенту, площу будинку, регіон розташування будівлі, обсяг тепловіддачі системі опалення та ін. Проте приблизні значення можна отримати і самостійно. Основне завдання – вирахувати потужність, якої буде достатньо для перекриття 100% тепловтрат будинку в зимовий період.

Для цього необхідно:

  1. Обчислити загальну опалювану площу.
  2. Помножити значення на 0,7 (з розрахунку: 1 м ² вимагає 70 Вт потужності теплонасоса).
  3. Підсумковий результат дорівнює мінімально необхідної потужності ТН.

Для ефективної експлуатації ТН повітря-вода не потрібне спеціальне обслуговування. Власник насоса може самостійно чистити вентилятор від сміття, змащувати компресор та замінювати олію. Такі нескладні маніпуляції дозволять знизити можливість несправностей і продовжити термін служби обладнання.