Часто при визначенні типів котлів покупцям відома лише інформація про типи агрегатів, що працюють на паливі, що подається в будинок, наприклад, масляних, електричних або газових котлах. Але є і більш оптимальні вироби - це агрегати, що працюють на твердому паливі.

Сприйняття якісних характеристик твердопаливного котла модифікується в залежності від очікувань споживачів - одні покупці сприймають такий виріб як альтернативу газовому, електричному або масляного котла, інші ж вважають, що твердопаливний котел більш естетичний, при його використанні вдається менше платити за електроенергію, незалежно від зростання вартості палива .

Твердопаливний котел не суттєво диференціюється від конфігурацій звичайних комбінованих агрегатів, в цілому в ньому застосовуються ті ж різновиди радіаторів та трубопроводів, а також є можливість вбудовувати його в систему "теплої підлоги". При придбанні агрегату слід звертати увагу на дві основні відмінності:

Вогонь всередині котла, що забезпечує необхідною кількістю тепла, може згаснути, але необхідно підтримувати його всередині котельні конфігурації. Однак під час експлуатації приладу він весь час повинен горіти. З цієї причини твердопаливний котел завжди повинен бути підключений до системи гарячого водопостачання або радіатора, щоб вироблене надлишкове тепло можна було застосовувати.

У більш сучасних системах агрегатів передбачений метод зберігання цього тепла для подальшого застосування, але багато режими агрегатів зазвичай враховують здатність постійно розсіювати тепло через гарячу воду або радіатори. Також настійно рекомендується запускати систему з відкритими вентиляційними отворами, щоб мати можливість відвести тепло від основного джерела в котлі, не допускаючи перегріву.

Температура води в твердопаливних котлі регулюється за допомогою внутрішніх термостатів, вмонтованих в систему. Температурні регулятори температури і датчики часто розташовані в області контуру опалення приладу.

Про те, як вибрати твердопаливний котел

Виріб купується з урахуванням потужності опалювальної площі і переваг власника житлових квадратних метрів, різновиди використовуваного палива.

Що таке «тверде паливо»?

Паливо, на якому працює агрегат, називається «твердим паливом». Воно може бути і вугіллям, і дровами, і папером. Це безпечне паливо, яким зазвичай опалюється будинок. Настійно не рекомендується завантажувати твердопаливний котел переробленими видами побутового сміття через підвищений ризик виникнення безладу, засмічень або навіть загоряння.

Але на ринку також продаються гранули твердого палива, завантажуються в «бункер». Їх можна зберігати і поза домом. Варто враховувати, що твердопаливні системи вимагають ретельного очищення не рідше одного разу в день для забезпечення ефективного горіння.

У багатьох покупців виникає питання про те, який твердопаливний котел краще купити в приватний будинок. При цьому варто враховувати, що є різні типи таких пристроїв.

Через природу твердого палива існує набагато більш обмежений діапазон конструкцій, в яких може працювати такий агрегат. Ці системи часто дуже естетичні, з сільської атмосферою дизайну. Бувають такі типи систем:

печі: вони укомплектовуються з окремими приладами або котлами центрального опалення, встановленими в стіні будинку, які можуть спалювати велику кількість різних різновидів твердого палива; печі зазвичай поставляються з термостатом, але іноді можуть бути вмонтовані через бункер і пристрій для паливних гранул;
плити: доступні з потужністю до 20 кВт і часто поставляються з термостатичною системою управління; їх часто вибирають з-за їх сільської естетики і через їх тепловиділення;
автономні котли: бойлери, що функціонують на твердому паливі, бувають габаритними, деякі - з ручним обігрівом, деякі працюють на деревних гранулах, автоматично подаються на вогонь котла - часто з можливістю горіння протягом багатьох днів при одній заправці.

Традиційний твердопаливний котел працює ефективніше за будь-топки, що підтверджується - ККД 70%, високий - 75%. Ці переваги нагрівальної збірки не обмежуються:

  • утеплювач приймає деревину будь-якої вологості, вугілля і деревні відходи, брикети;
  • це найдоступніший за ціною серед усіх твердопаливних котлів;
  • простота в конструкції і обслуговуванні;
  • займає відносно мало місця.

Але є важливий момент: при покупці недорогого оснащення воно може зажадати додаткових вкладень і постійної уваги при експлуатації.

Чому котел економічний?

Пропускна здатність агрегату на увазі різницю між температурою всередині топки з палаючим вугіллям і температурою в димоході. Поекспериментувавши з новим котлом в зимовий сезон, можна виставляти налаштування методом проб і помилок (але з урахуванням рекомендацій від виробника). У підсумку можна домогтися результату підтримки температури в системі опалення порядку 60-65С. І при цьому температура відхідних газів настільки незначна, що за неізольований димохід можна вільно братися рукою.

Тобто все тепло, вироблене палаючим вугіллям, віддається безпосередньо в опалювальну систему, а не викидається на вулицю. Це одне з основних плюсів агрегату. Так, наприклад, з досить компактними габаритами пристрою, але з невеликою топкової кімнатою, часто немає можливості ні вставити буферну ємність, ні збільшити іншим способом обсяг води в системі. Тому котел досить економічний.

Адаптація до перебоїв з електрикою.

Система опалення зазвичай досить проста і мінімізована. У комплекті йде котел, насос, який просуває теплоносій в загальний колектор на подачу в систему. Далі подача розподіляється на теплу підлогу, на радіатори і підігрівати воду для бойлера. У зимовий час при відключенні світла аварійних ситуацій зазвичай не відбувається. Формується так звана гравітаційна система, і частина системи просто працює самопливом.

Котел при цьому залишається чистим, не забруднюється сажею, і після року експлуатації виглядає, як новий. Тому з певністю можна сказати, що твердопаливний котел - добротний, якісно зроблений агрегат.