Погано вентильовану квартиру легко дізнатися: у ній важко дихати, на вікнах у холодний сезон виступає конденсат, у найвологіших зонах — у санвузлі та на кухні — з'являється цвіль, у тих, хто живе в такому житлі, виникають проблеми зі здоров'ям. Причини недостатнього повітрообміну часто створюють самі мешканці: намагаючись максимально зберегти тепло, люди закладають всі щілини, змінюють дерев'яні вікна на склопакети, старі двері — на сучасні, з щільним приляганням до коробки. Стає тепло, але душно. Також поганий повітрообмін буває в будинках із засміченою системою природної вентиляції або через невдалі перепланування приміщень.

Але поліпшити квартирний мікроклімат можливо шляхом створення штучної (примусової) вентиляції.

3 рішення для примусової вентиляції
Умови для природної вентиляції виробляють при будівництві міських будинків: обладнають вертикальні вентилятори з вентиляторами, що видаляють забруднене повітря. Свіжий потрапляє в приміщення з мікрощілин та крізь нещільності підлог, стель, дверей та вікон. Циркуляцію потоків забезпечують різна внутрішня та зовнішня температура та вітровий тиск. Але якщо вдома і на вулиці однаково жарко, вітру немає, а вентканал засмічений або не функціонує через неграмотні перепланування, користі від природної вентиляції немає, і потрібно обладнати штучну.

Вентиляційне обладнання для примусового повітрообміну буває 3 видів:

  • припливним;
  • витяжним;
  • припливно-витяжним із функцією рекуперації тепла.

Для визначення оптимального виду вентсистеми у конкретній квартирі краще запросити спеціаліста з цього обладнання.

Припливне обладнання

У квартирі можна організувати як центральну, так і компактну вентиляцію:

  • центральну припливну установку прихованого монтажу можна контактно розмістити під стелею, на стіні, у вентканале-коробі, коридорі або передпокої. Витяжка проводиться за допомогою витяжних вентиляторів або природним шляхом через наявні вентилятори;
  • компактну створюють за допомогою спеціальних приладів: бризерів чи стінових клапанів. Кріплення бризер здійснюється через канали зовнішньої стіни. Витяжка — та сама, що й для центральної ПУ. Стінові клапани, також звані провітрювачами, можна встановити у будь-якому приміщенні, де відчувається нестача свіжого повітря. Їх можна ставити по одному чи парами. Для витяжки потрібно ставити витяжні вентилятори на кухні, у ванній.

Для квартир рекомендується вибирати припливні прилади з опцією фільтрації повітряного потоку – в міських умовах вони врятують кімнати від пилу, тополиного пуху, вуличних запахів та токсичних домішок.

Витяжні пристрої

Для видалення спертого повітря встановлюються витяжні установки прихованого монтажу та вентилятори - їх приєднують до вже наявних вентиляційних стояків або розміщують у незалежних вентканалах. Найпростіший варіант штучної витяжки – спеціальні моделі вентиляторів для кухонь та санвузлів.

Прилади з функцією рекуперації

Припливно-витяжні установки (ПВП) з рекуперацією автономні та не залежать від централізованої вентиляційної системи будівлі. Вони бувають:

  • центральними - працюючими на площу всієї квартири;
  • компактними – для окремих приміщень. Але їх також можна встановити в достатній кількості для нормалізації повітрообміну по всьому будинку.

Компактність таких ПВУ дозволяє розміщувати їх за підвісною стелею, у коридорі, на лоджії, у кімнатах із низькими стелями. Часто разом з ними монтують розподільні повітроводи, що розсіюють дифузори та огорожі.

Плюси центральних ПВУ:

  • подають свіже повітря у всі житлові кімнати, усувають спертий із санвузлів та кухонь;
  • комплексно обробляють повітряні потоки (фільтрують, підігрівають або охолоджують, зволожують або осушують);
  • рекуперують тепло мінімум на 80%, економлять ваші фінанси на опалення та кондиціювання;
  • працюють безшумно, управляються за датчиками та через Wi-Fi, можна програмувати режими роботи через Wi-Fi;
  • дозволяють створювати оптимальний для вашої родини мікроклімат у будь-який сезон року.

Плюси компактних рекуператорів:

  • просто та швидко монтуються в отвори зовнішньої стіни;
  • можна ставити їх парами;
  • рекуперують тепло на 80-90%;
  • фільтрують повітряний потік;
  • оснащені зворотним клапаном для блокування зовнішнього повітря;
  • керуються автоматично залежно від показань датчиків якості, температури та вологості потоку.

У побутових пристроїв малих розмірів є й низка мінусів. При їх розміщенні необхідно організовувати додаткову витяжну систему в кухнях, ванних кімнатах і туалетах. Щоб забезпечити всю площу квартири свіжим очищеним повітрям і одночасно скоротити втрати тепла, потрібно ставити кілька пристроїв у різних кімнатах — періодично вони працюватимуть на приплив або витяжку або в режимі рекуперації. Для монтажу на стіни висотних будинків доведеться придбати моделі зі спеціальними захисними ковпаками. Щоб не користуватися дорогими послугами промислових альпіністів, шукайте моделі з еластичним ковпаком - такий ковпак при виході назовні розкривається і фіксує пристрій на зовнішній стороні стіни, залишається тільки закріпити його з внутрішньої.