Середньостатистична сучасна людина проводить у приміщенні до 95% часу. При цьому від якості повітря в цьому приміщенні багато в чому залежить здоров'я, здоров'я, працездатність. Прогрес не стоїть на місці, сучасні будинки добре утримують тепло за рахунок різноманітних систем утеплення, встановлення пластикових вікон та практично герметичних дверей. Але цей прогрес має і зворотний бік – поганий повітрообмін.

Нестача кисню в повітрі призводить до відчуття втоми, частих головних болів, неуважності. Повноцінна вентиляція дозволить вирішити цю проблему і суттєво підвищить якість життя.

Як перевірити витяжку?

Припливна вентиляція не буде правильно функціонувати без витяжної. Існує два способи перевірки системи. Можна використовувати те, що є під рукою, або спеціальне обладнання. Оскільки обладнання середньостатистична людина не має, перевірятимемо роботу вентиляційних каналів з використанням підручних засобів.

У приміщенні необхідно відкрити кватирку. А потім прикласти до ґрат вентиляції лист звичайного офісного паперу. Якщо він прилипне до ґрат, то все гаразд. Якщо ж ні – потрібно зайнятися прочищенням витяжних каналів.

Норми

Є встановлені на державному рівні будівельні норми, що містять значення витрати свіжого повітря на кожну людину, яка перебуває у житловому просторі. Вони наведені у наступній таблиці.

Мікроклімат

Повітрообмін Житлові кімнати, витрата повітря Витрата повітря, що видаляється, дм 3 /с

дм 3 / с (м 2 )

година -1

дм 3 /с (чол)

дм 3 / с (м 2 )

Кухня

Ванна

Вбиральня
Підвищені 0,49 0,7 10 1,4 28 20 14
Оптимальні

0,42

0,6 7 1,0 20 15 10
Допустимі 0,35 0,5 4 0,6 14 10 7

Тут дані для стандартної висоти стелі 2,5 м.

Підвищені характеристики мікроклімату рекомендують для дитячих кімнат, людей з поганим здоров'ям. Оптимальні характеристики максимально підходять для якісного життєвого простору. У таких умовах добре жити та працювати. Допустимі умови мікроклімату рекомендовані лише протягом обмеженого часу.

Таблиця містить дані про дм 3  за секунду. Але такий формат даних незручний під час проектування системи вентиляції. Перевести в м 3 / ч досить просто. Необхідно дані зі стовпця «повітрообмін» помножити на 3,6. Розрахунок для кращих умов:

0,42 дм 3 /с * 0,001 * 60 * 60 = 1,512 м 3 / год

Таким чином, на 1 м 2  при висоті стель 2,5 м необхідно забезпечити надходження 1,512 м 3  повітря на годину.

Для виробничих приміщень також розроблено норми. Обсяги повітря кожного працівника:

  • 30 м 3 /год – якщо у приміщенні є природна вентиляція;
  • 60 м 3 /год - якщо природної вентиляції немає.

У разі промислового виробництва, у повітрі часто присутні різні забруднювачі. Вентиляція покликана повністю їх видаляти.

В інших приміщеннях при підрахунку обсягів свіжого повітря враховується чи курять у ньому. Крім цього, важливим параметром є якість повітря на вулиці, адже саме звідти він і надходить. Якщо будинку на постійній основі перебувають люди, то враховують ще й витрата ними повітря.

Категорія

Одиниця зміни

Витрата повітря на людину

Приміщення, в якому курять

Паління заборонено

Діапазон Значення Діапазон Значення
IDA 1

л/(с.чол)

˃15 20 30 40
IDA 2

л/(с.чол)

10-15 12,5 20-30 25

IDA 3

л/(с.чол)

6-10 8 12-20 16

IDA 4

л/(с.чол)

˂6 5 ˂12 10

Для приміщень, де люди є непостійно, також розроблені норми.

Категорія Одиниця зміни Витрата повітря на одиницю площі
Паління заборонено
Діапазон Значення

IDA 1

л/(с.чол) a a
IDA 2 л/(с.чол) ˃0,7

0,83

IDA 3

л/(с.чол) 0,35-0,7 0,55

IDA 1 – висока якість, а IDA 4 – низька.

Розрахунок продуктивності вентиляції

Для житла можна самостійно розрахувати параметри повітрообміну з вулицею. Враховується при цьому кількість людей, що проживають у приміщенні. Робиться це за простими формулами у кілька етапів:

  1. Насамперед необхідно знайти об'єм кімнати. Для цього достатньо перемножити довжину, висоту та ширину приміщення. Наприклад візьмемо кімнату має довжину 5 м, ширину 4 м, а висоту 2,5 м. Її обсяг становитиме 5 м*4 м*2,5 м=50 м 3 .
  2. Визначаємо кратність повітрообміну. Ця величина характеризує кількість повних змін повітря протягом 60 хвилин. Розраховується шляхом збільшення обсягу кімнати на мінімальну кратність, яка становить 1/год. Для нашого прикладу кратність становить 50 м3*1/ч = 50м3/год. Це величина необхідної продуктивності вентиляції припливу.
  3. Далі розраховуємо показник повітрообміну на кількість мешканців. Для цього достатньо помножити продуктивність вентиляції на кількість мешканців, які будуть у кімнаті.

Є норми витрати повітря. Наприклад, у стані спокою 1 людині знадобиться 20 м3/год, розумовій праці – 30 м3/год, фізичної активності – 60 м3/год.

Як вибрати систему вентиляції?

Ось кілька факторів, на які варто спиратися при виборі системи вентиляції припливу:

  • продуктивність, її можна розрахувати за формулами, наведеними вище;
  • легкість монтажу та простота конструкції, адже чим вона простіше, тим надійніше та довговічніше;
  • можливість непомітно "вписати" вентиляційну систему в інтер'єрні рішення.

Сучасні системи мають низку переваг. Наприклад, важливою складовою системи для людей, які проживають у містах, є наявність фільтрів: вугільного та тонкого очищення. Це дозволяє отримувати чистіше повітря у приміщенні, ніж зовні.

Багато приладів оснащують спеціальним нагрівачем. Це нівелює тепловтрати приміщення. Він м'яко впливає повітря, не знижуючи у ньому кількість кисню.

Головна проблема систем вентиляції – шум. Виготовляється він вентиляторами, вдень їх практично не чути. Зате вночі звуки, що видаються кулерами, можуть порушувати сон.

Сучасні моделі вентиляцій поміщають у корпуси із спеціального пластику, який має підвищену звуко-, вібро та теплоізоляцію.

Ще однією важливою особливістю розумних систем є тонка електроніка. Процесор оберігає систему від перегріву, проводить аналіз витрати повітря. При виході зі стоячи фільтра система повідомить про це. Управління здійснюється пультом.

Вентиляція необхідна в будь-якому приміщенні, де б не знаходилася людина. Вона може бути природною чи штучною. Головне – отримувати потрібну кількість свіжого повітря. Це дозволить зберегти здоров'я та свіжий розум. Системи вентиляції встановлюють у різних об'єктах, де знаходяться люди, від житлових квартир та будинків до супермаркетів.

Перед вибором тієї чи іншої системи можна провести розрахунки за допомогою наведених формул. Але для надійності варто звернутися до фахівця, який зможе підказати тонкощі та зробити додаткові підрахунки. Адже так важливо зробити все вірно. Від якості повітря в приміщенні залежить здоров'я людини.