Вентиляція у підземній автостоянці. Її особливості та правила облаштування

Підземні паркінги є невід'ємною частиною сучасної міської інфраструктури, облаштовуючись у багатоквартирних житлових будинках, торгових та розважальних центрах, офісних та адміністративних, а також інших будівлях.

Приміщення підземних автостоянок мають проектуватися відповідно до вимог нормативів, а однією з основних інженерних систем у них є вентиляція та пожежогасіння. Сучасне кліматичне обладнання дозволяє ефективно видаляти вихлопні гази авто, підтримувати необхідну температуру та вологість повітря.

Основні положення

Проектування систем вентиляції у підземних паркінгах має здійснюватися досвідченими спеціалістами, з виконанням необхідних розрахунків та інженерних вишукувань, підготовкою креслень та специфікацій, їх узгодженням у відповідних наглядових органах та інстанціях.

Основні завдання системи:

  • забезпечення необхідних обсягів обміну повітряних мас;
  • ефективно видаляти викиди та шкідливі домішки, щоб їх вміст не перевищував гранично допустимих концентрацій;
  • забезпечувати задану температуру та вологість повітря;
  • працювати разом із системою димовидалення та пожежогасіння.

Нормативні вимоги

Основні положення та вимоги до технічного оснащення підземних паркінгів системами вентиляції викладено у відповідних нормативних документах. Державних будівельних норм (ДБН), ДСТУ, ТУ та інших стандартів. Відповідно до останніх змін, які були внесені у 2018 році, перелік будівель, де дозволено проектувати та розміщувати паркінги, було значно розширено. До нього увійшли спорткомплекси, заклади громадського харчування, культури, а також медичні центри, де немає стаціонару для пацієнтів.

Для відділення приміщення використовуються спеціальні перекриття та протипожежні стіни. Вентиляція паркінгу, як і інші інженерні системи, мають бути відокремленими, також має бути розроблений окремий план евакуації. Паркінги повинні мати хорошу звукову ізоляцію, а також не передавати вібрації на основні конструкції будівлі, розхитуючи та розбовтуючи їх.

Обов'язковим є облаштування протидимного захисту, включаючи датчики, підпірні насоси, уловлювання та видалення диму.

Виконання розрахунку потужності вентиляції підземних паркінгів повинно здійснюватися виходячи з максимально можливої ​​кількості автомобілів, що одночасно пересуваються, виділених ними чадних газів, метану, пропану, двоокису азоту. Як правило, середня кількість машин, що пересуваються, приймається на рівні 5% від усіх наявних місць на паркінгу. Втім, цей показник може значно змінюватись в залежності від функціонального призначення об'єкта, зростаючи до 20% для торгових центрів та супермаркетів та знижуючись до 3% для спортивних клубів та концертних залів. За чинними нормативами гранично допустима концентрація чадного газу становить 20 мг/м3.

Розрахунок та розробка проекту вентиляції підземних автостоянок здійсняться з урахуванням наступних моментів:

  • кількість паркувальних місць;
  • кількість рівнів паркінгу;
  • призначення будівлі;
  • режим роботи паркінгу;
  • особливості експлуатації;
  • наявність центральних міських інженерних мереж та можливість підключення до них.

Монтаж вентиляції

На закритих стоянках, до яких відносяться і поземні паркінги, облаштовується припливно-витяжна вентиляція. Її монтаж виконується досвідченими працівниками, за попередньо розробленим та узгодженим проектом, дотриманням вимог нормативів та техніки безпеки.

Вентиляційні системи та протидимний захист мають окремі контури, також може бути передбачена опалювальна система та теплові завіси, рекупераційні установки.

Системи виконуються з максимальною мірою автоматизації. Застосовуються датчики концентрації CO2, температури та вологості повітря, за сигналами яких налаштовується потужність витяжки і припливу повітря.

У приміщенні паркінгу облаштовується система повітроводів, які виготовлені з високоміцної сталі з оцинковуванням. Вони підключаються до припливних та втяжних вентиляторів, можуть встановлюватися фільтри грубої та тонкої очистки повітря. Встановлюється загальна шафа керування та автоматики, що розміщується на одному з рівнів або в окремому приміщенні.

Вентилятори, що монтуються, повинні відрізнятися:

  • високою потужністю та продуктивністю;
  • надійною та відмовостійкою роботою;
  • функціональністю;
  • енергоефективністю;
  • простотою монтажу та технічного обслуговування.

Після встановлення системи проводиться її тестування та приймання, оформлюються відповідні документи. Періодично має здійснюватися технічне обслуговування, очищення від забруднень, заміна фільтрів та інші види робіт, передбачених регламентом.

Висновки

Вентиляція в підземній автостоянці є найважливішою складовою, що забезпечує безпеку та комфорт експлуатації об'єкта. Замовляти розробку проекту, вибір та монтаж обладнання слід у профільних компаніях, які мають великий досвід подібних робіт та виконують їх під ключ, з наданням тривалої гарантії, технічним обслуговуванням.