На будь-якому хімічному підприємстві, куди відноситься і гальванічне виробництво, для виконання різноманітних операцій необхідно якась кількість води. Якщо мова йде про гальванічних підприємствах, тоді відповідно до Держстандарту 9.314-90 визначено 3 різних норми, які стосуються якості води.

  • Вода, що відноситься до 1 категорії. За власним фізико-хімічними показниками вона відповідає звичайній питній воді.
  • Вода, що відноситься до 3 категорії, - це вода, показники якої відповідають дистильованої воді.

У гальваніки в основному споживання води припадає саме на промивку різних деталей в період підготовки поверхонь до подальшого нанесення певного покриття. Вода необхідна і для безпосереднього приготування електролітів. Найжорсткіші вимоги (вода 3 категорії з опором, що знаходяться в межах не більш як 5 мкСм / см) на сьогоднішній день пред'являються до того варіанту, який необхідний для електролітів міднення, хромування, Олов'янування, нікелювання і т.д.

Гальвяніческая вода: які існують методи очищення?

Щоб отримати потрібний вид води для сучасного гальванічного виробництва застосовуються наступні технології очищення:

  1. Механічна попереднє очищення.
  2. Видалення заліза. Весь процес очищення від заліза здійснюється на фільтрах знезалізнення, які засипані каталицької спеціальної середовищем. У ситуації, коли паркан здійснюється з свердловини, перед фільтрами рекомендується встановити систему напірної аерації. Завдяки цьому є можливість перекладу заліза в нерозчинену форму з нерозчиненої.
  3. Пом'якшення або зменшення жорсткості. Основним методом вважається видалення іонів магнію, а також кальцію. Для цього використовуються спеціальні фільтри пом'якшувачі. У них присутня таке середовище, як іонообмінні смоли. Іони, які проходять крізь цю смолу, в подальшому будуть замінюватися на іони натрію. У складі передбачається наявність і спеціального бака-солерозчинника, які надходять для відновлення всіх потрібних властивостей смоли. Весь описаний процес є повністю автоматизованим. Цього вдається досягти завдяки наявності клапана управління. Він потрібен для розподілу потоків при промиванні і функціонуванні.
  4. Стерилізація води з використанням УФ-випромінювання. Стерізатори і лампи різноманітної продуктивності призначаються для усунення різноманітних видів бактерій, всіляких мікроорганізмів, а також самих грибків. Сам термін експлуатації цієї самої лампи знаходиться в межах 1 року.
  5. Ультрафільтрація. Вода в цій ситуації проходить крізь спеціальну мембрану. На виході вона піддається ультрачістке. Видаляються бактерії, а також віруси. Якщо порівнювати зі зворотним осмосом, відмінність тут полягає саме в мембранному тиску.
  6. Знесолення. Весь процес ґрунтується на застосуванні установок зворотного осмосу. Тут завдяки виникненню перепаду тисків допускається досягнення поділів вихідного потоку на воду, яка викидається в дренаж і на демінералізовану воду. Зворотний осмос вважається основною методикою, яка застосовується при очищенні води в тій ситуації, коли мова йде саме про гальванічному виробництві. Все це обумовлено високими показниками ефективності. Для остаточного зменшення чисельності солей допускається застосування і інших методик очистки. Сюди варто віднести використання фільтрів змішаної дії з присутністю спеціальної смоли, а також установок зворотного осмосу двоступеневого типу.