Як правило, після встановлення стандартних вікон ПВХ, а також утеплення стін будівель у приміщеннях погіршується природна вентиляція, стає задушливо через несприятливу для здоров'я зміну газового складу атмосфери в приміщенні. При цьому надходження свіжого повітря з вулиці скорочується або навіть повністю припиняється. Нескінченні провітрювання - не вихід зі становища, тому що вічною проблемою буде як підтримка температурного режиму, так і неповне видалення з атмосфери приміщення газів, випарів і токсинів, що видихаються, а також вірусів і мікробів.

Перебуваючи в приміщенні, що погано провітрюється, людина відчуває почуття задухи, страждає від головного болю, що з часом призводить до порушень в роботі нервової системи, слабкості, втрати апетиту, погіршення настрою і значного зниження працездатності. Тому при проектуванні/будівництві житлових та промислових будівель обов'язково передбачається прокладання вентиляційних шахт.

На жаль, вентиляційні системи типових будов найчастіше розраховані так, що здатні забезпечити лише мінімально необхідні параметри повітрообміну у приміщеннях. Це, звичайно ж, не задовольняє повною мірою наші потреби у чистому повітрі. Якщо ми відчуваємо нестачу кисню, будь-яких запахів, це однозначно говорить про необхідність удосконалити систему вентиляції.

Економічний спосіб вирішення проблеми чистого повітря - побутові рекуператори, установка яких не є проблемою переважної більшості випадків. Завдяки цій нескладній і доступній за ціною доробці повітря в приміщеннях матиме комфортну температуру в будь-яку пору року. Ви зможете нарешті забути про «протяги» через відкриті вікна та вуличні шуми.

Далі — відповіді на запитання про рекуператорів, що часто ставляться.

Питання №1. Що таке рекуперація, який принцип роботи побутових рекуператорів?

Рекуперація - процес теплообміну, при якому потік холоднішого повітря з вулиці нагрівається теплом повітря, що виводиться з опалювального приміщення. Витрати електроенергії під час роботи пристрою мінімальні. Побутовий рекуператор - це компактний, відносно недорогий пристрій, який ефективно доповнює існуючу систему вентиляції та кондиціонування у житлових будинках, невеликих цехах та офісних приміщеннях.

Питання №2. Які бувають рекуператори?

Рекуператори різняться в основному конструкцією теплообмінника:

з пластинчастим теплообмінником (поділяються на пристрої з теплообмінником із целюлози, алюмінію або пластику);
з роторним теплообмінником;
водяні рециркуляційні рекуператори;
дахові.

Питання №3. Якою мірою підігрівається повітря, що подається в приміщення?

Ефект підігріву залежить від ККД конкретної моделі рекуператора та різниці температур на вулиці та всередині приміщення.

Самостійно розрахувати температуру припливного повітря в зимовий період можна за такою формулою:

t на виході рекуператора = (t у приміщенні – t на вулиці) x ККД пристрою + t на вулиці.

Для літнього періоду температура повітря, що подається в приміщення, розраховується за формулою:

t на виході рекуператора = t на вулиці + (t у приміщенні – t на вулиці) x ККД пристрою.

Похибка результатів становить плюс-мінус 2C.

Питання №4. На якому етапі ремонту можна встановити рекуператор?

Практично на будь-якій стадії будівництва чи ремонту установка можлива. Побутові рекуператори компактні, вони не вимагають значної площі для установки. Монтаж може проводитись також у завершених об'єктах будівництва. Досвідчений монтажник здійснить установку за 1-2 години, без погіршення зовнішнього вигляду стіни. Шпалери залишаться на місці, перефарбовувати нічого не доведеться.

Питання №5. У приміщеннях якого типу допускається встановлення рекуператорів?

Рекуператори встановлюють практично в будь-яких, частіше за невеликих житлових (у спальнях, дитячих, віталень, кухнях), а також офісних та інших приміщеннях (у тому числі в магазинах). Важливо, щоб технічні характеристики рекуператора відповідали площі приміщення. Попередній розрахунок продуктивності (з урахуванням параметрів приміщення та місцевих умов) дозволить зробити безпомилковий вибір моделі рекуператора.

У цьому треба пам'ятати, що рекуператори не встановлюють у приміщеннях, де вологість повітря перевищує 70%.

Питання №6. Як встановити рекуператор? За умови, що планується монтаж у житловому приміщенні, чи багато утворюється сміття та як довго триває процес?

У середньому монтаж одного рекуператора триває від 30 хв. до 2 год. Стіна, в яку «вбудовують» рекуператор, зовнішньою стороною має виходити надвір. Вибравши місце для установки, майстер спеціальним інструментом (в якому передбачено всмоктування пилу, що утворюється під час роботи), пробурить у стіні отвір потрібного діаметру. Використання професійного обладнання гарантує, що сміття буде мінімальною кількістю.

На наступному кроці перевіряється працездатність пристрою (тестовий запуск із перевіркою у всіх режимах). Після успішної перевірки рекуператор надійно фіксується у монтажному отворі.

По завершенні робіт рекомендується зробити вологе прибирання у приміщенні.

Питання №7. Чи перестануть вікна «плакати» за наявності рекуператора?

Конденсат на шибках утворюється з цілого ряду причин: часто це відбувається через нераціональне утеплення приміщення/будинку, помилок при встановленні вікон ПВХ та ін. Загальна проблема в кожному випадку - порушення природного повітрообміну в замкнутому просторі. Рекуператор здатний вирішити і цю проблему — «плакати» вікна більше не будуть.