Як вибрати ідеальний рекуператор?

Виробники пропонують різноманітні моделі рекуператорів і зрозуміти який прилад підійде для конкретного будинку, квартири або офісного приміщення звичайній людині важко. Для правильного вибору бажано враховувати кількох характеристик:

  1. Потужність повітрообміну обладнання.
  2. Ступінь ефективність моделі певного виду.
  3. Рівень шуму.
  4. Рівень енергоспоживання.
  5. Система додаткової підготовки повітря.
  6. Інші особливості рекуператора.

выбор рекуператора

Потужність повітрообміну обладнання

Обмін повітряних потоків в приміщенні повинен відбуватися з такою інтенсивністю, яка забезпечить комфортні температурні умови і оптимальна кількість припливного свіжого кисню.

Згідно з рекомендаціями санітарним правил, для кожного мешканця будинку або офісного співробітника в будівлі потрібно забезпечити 60 м³ чистого повітря. Знаючи ці дані, а також діапазон температур за вікном в різні періоди року, можна визначити оптимальну потужність рекуператора. Для цього експерти створили спеціальну формулу:

Q = 0,335 х L х (t (кін.) - t (поч.)).

У цьому виразі L відображає сумарний витрата повітря. Різниця в дужках дозволяє дізнатися крок зміни температури від початкової або припливної (за межами будівлі) до кінцевої, яку необхідно отримати в приміщенні і згодом вивести для повтору циклу рекуперації.

Оцінити показник ефективності обладнання дозволяє твір різниці і кількості енергії, яка знадобиться для відводу тепла або обігріву потоків.

Як приклад, можна розрахувати витрати на енергію при температурі повітря на вулиці -15 ⁰С. Найбільш комфортні умови в будинку гарантує мікроклімат близько +22 ⁰С. Вказавши ці параметри у формулі, з урахуванням проживання в 3 чоловік, отримаємо вираз. В цьому випадку в регіонах з м'яким кліматом, де зимові показники морозу не нижче -15 градусів Цельсія, стандартні витрати рекуператора рівні 2231,1 Вт.

Q = 0,335 х (3 х 60) х (22 - (-15)) = 2231,1 Вт.

Однак, такі розрахунки дозволяють дізнатися по приблизні значення. Для отримання більш точних значень іноді краще звернутися до досвідчених інженерам в області вентиляційних систем. Вибираючи систему рекуперації за рівнем інтенсивності вентиляції, слід враховувати тип матеріалу стін, перекриттів, оздоблювальних матеріалів і т.д. Наприклад, будови з деревини іноді підходять пристрої з продуктивністю нижче розрахункових даних, що пояснюється пористою структурою дерева і здатністю до газообміну. Тоді як монолітні будинки з пінобетону або цегли потребують підвищеної інтенсивності вентиляції, ніж вказують розрахунки інженерних показників.

Ступінь ефективність моделі певного виду

Найчастіше квартири і приватні котеджі обладнують рекуператорной технікою, яка відноситься до роторного, пластинчастому або фреоновому типу (читайте тут про іх відмінності). Такі модифікації виділяються зручністю експлуатації і простотою обслуговування. Крім того, вони ефективні, так як мають високий рівень ККД і продуктивності.

Експерти відзначають, що пластинчасті або роторні різновиди володіють хорошими показниками коефіцієнта корисної дії. Завдяки цьому, їх використання зменшує витрати на нагрів припливного потоку на 85%. Особливості конструкції забезпечують економію тепла в будинку.

Рівень шуму

Монтаж вентиляційних каналів передбачає, що слід створити приплив і відведення повітря. Це збільшує кількість труб в 2 рази в порівнянні зі звичайною вентиляційною системою. При цьому, робота цих магістралей пов'язана з певним рівнем шуму.

Деякі бренди гарантують абсолютно безшумний режим примусового провітрювання кімнат з підігрівом кисневих мас. Однак, необхідно знати, що при переміщенні повітряного середовища в трубах з'являються звуки. Для досягнення безшумної роботи використовуються різні технології шумопоглинання. Це звичайно ж позначається на вартості рекуператора. Для санвузлів, ванних, кухонь і інших приміщень можна вибрати практично будь-які моделі, а малошумні - для спальні, дитячої.

Рівень енергоспоживання

Системи рекуперації працюють практично цілодобово, при цьому споживають електрику. З огляду на тарифи на енергоресурси, вати повинні витрачатися з максимальною користю. Орієнтуючись на це, малопотужні прилади варто купувати тільки для компактних будиночків або квартир. Однак, вони не завжди здатні забезпечити необхідну ефективність вентиляції.

Для подачі і відведення повітря з декількох кімнат одночасно краще віддати перевагу більш продуктивні версії. Головна умова правильного вибору рекуператорной техніки це дотримання балансу між економічним енергоспоживанням і ефективністю.

Якщо будинок зведений з SIP-панелей, витрати на нагрівання припливного потоку не так важливі, як інтенсивність подачі повітря. У таких спорудах нерідко виконується парний монтаж рекуператорних модулів.

Система додаткової підготовки повітря

Певні моделі оснащені фільтрами для видалення частинок різних видів забруднювачів. Вибираючи дані пристрої бажано уточнити, кількість блоків фільтрації, і то, як часто знадобиться їх міняти. Це в основному залежить від ступеня чистоти підготовленого повітря. Сучасні фільтри можуть видаляти не тільки пил, тополиний пух, а й дим, пилок рослин.

Інші особливості вибору рекуператора

Додатково до потужності споживання, інтенсивності руху повітряних середовищ важливим параметром є якість одержуваного мікроклімату. Більшості жителів будинків досить оптимального набору функцій, іноді з додатковим HEPA фільтром. Однак, для алергіків, людей похилого віку, які проживають в будинку, необхідні більш якісні умови мікроклімату.

Корисною функцією для деяких споживачів є видалення вуглекислоти. Прилади з такою опцією підходять для кухонних приміщень, спортзалів, дитячих ігрових і т.д.

Програмований час роботи системи дозволяє економити електрику в той час, коли мешканці знаходяться поза домом. Для установки в спальні краще купувати пристрої з додатковими режимами «нічний» для зниження шуму, автоматичне включення при перевищенні кількості вуглекислого газу і т.д. з урахуванням потреб мешканців будинку, кліматичних умов, особливостей будівлі можна підібрати оптимальну модель рекуператора.

Рейтинг виробників

У нас є окремий матеріал, в якому підготовлений рейтинг основних виробників рекуператорів, розібрані з особливо.

Також рекомендуємо почитати по вентиляцію в будинку через стіну - які є технічні можливості.