У сучасних квартирах у міських багатоквартирних будинках часто буває душно. Особливо це коливається квартир з герметичними склопакетами на вікнах.
Причини задухи у квартирі
Чому навіть у квартирах із кондиціонуванням стає душно? З простої причини: задуха - це наслідок не однієї складової (спеки), а трьох. Разом із жарою задуха створюється від високої вологості та підвищеної концентрації вуглекислого газу (CO2).
У лісі вміст CO2 приблизно 640,5 мг/м3. В урбаністичному середовищі його концентрація вища – від 732 до 1098 мг/м3. Нижнього значення - 732 мг/м3 - достатньо, щоб людський організм міг нормально функціонувати.
Але основним джерелом CO2 в міському середовищі сама людина і є. Достатньо двох осіб у кімнаті із «закупореними» вікнами та дверима, щоб концентрація CO2 в ній за годину зросла до 3660 мг/м3. Не дивно, за годину кожен із нас вдихає від 450 до 1500 л повітря та видихає від 18-60 л вуглекислого газу.
3660 мг/м3 - це в 5 разів вище, ніж потрібно, і люди в такій кімнаті вже наражаються на небезпеку - звичайно, не задихнутися повністю, але познайомитися з неприємними результатами перебування в задусі і дихання «відпрацьованим» повітрям, повним вуглекислого газу.
Наслідки перебування в задушливих приміщеннях для нашого організму
Достатньо провести 2-3 години в закритому приміщенні, де концентрація CO2 перевищує 1464 мг/м3, щоб відчути ознаки кисневого голодування:
- загальну слабкість;
- стомлюваність, наростання втоми та апатії;
- зниження концентрації уваги, погіршення функцій пам'яті;
- тупий або ниючий головний біль;
- періодичні запаморочення;
- підвищену сонливість посеред дня, навіть якщо раніше людина повноцінно виспалася;
- подразнення дихальних шляхів, рогівок очей;
- збільшення глибини та частоти дихання.
На гарний сон у такій кімнаті нема чого й сподіватися. Кисневе голодування перевантажує дихальну та серцево-судинну системи, і довготривале перебування у приміщенні з тим самим показником концентрації CO2 загрожує розвитком:
- хронічних ринітів (нежиті);
- алергічних реакцій;
- астми, інших захворювань бронхів та легень;
- серцево-судинних захворювань
Загальний імунітет організму істотно знижується, особливо у дітей і людей похилого віку — вони починають хворіти значно частіше, легко підхоплювати всілякі сезонні інфекції.
Якщо ми спимо в непровітрюваному та невентильованому приміщенні, до ранку рівень вмісту CO2 в ньому може зрости до 2196 мг/м3. Повторний сон у такому приміщенні не просто не принесе бажаного відпочинку – небезпечний для здоров'я.
Щоб нормалізувати та оздоровити мікроклімат у всій квартирі або в кожному окремому приміщенні, необхідно усувати з них сперте повітря та неодмінно замінювати його на свіже.
Як усунути задуху в кімнаті, квартирі
Нормалізувати повітрообмін можна за допомогою певних пристроїв та способів. Допоможуть у цьому:
- Монтаж кондиціонерів або встановлення підлогових вентиляторів. Недолік цього способу: переробка лише забрудненого повітря, вже насиченого CO2. По суті обидва прилади борються тільки зі спекою, повітря залишається спертим. Використовуючи вентилятори для підлоги, відкрийте вікна, лоджію або балкон, щоб сперте повітря витягувалося з приміщення - це незначно, але поліпшить ситуацію. Підлоговий вентилятор справляється з малим об'ємом повітряних мас, та й приплив чистого повітря буде недостатнім для повного рятування від задухи.
- Активізація природних вентиляційних процесів – відкрити все, що відкривається (кватирки, віконні рами – у склопакетів нерідко є опція «провітрювання», засклені рами на лоджіях та балконах, у приватному домоволодінні на обгородженій ділянці можна відчинити і двері). Мінусів цього способу 2: попадання в приміщення занадто гарячого від спеки повітря, пилу, бруду і вологи - і протяги, що сприяють респіраторним захворюванням.
- Сонцезахисні штори. Залежно від освітленості вибирають звичайні, плісовані, бамбукові жалюзі, маркізи - або, при високій активності сонячних променів, світлонепроникну тканину, рольставні, касетні шторки, штори зі спеціальної тканини блекаут, що блокує сонячне світло. Цей захід захистить від спеки, але не покращить якість повітря в приміщенні. Те саме стосується захисту вікон за допомогою фольги або сонцезахисних плівок.
- Монтаж витяжних вентиляторів у вологих зонах - кухні та санвузлі. Вони витягуватимуть гаряче повітря, що піднімається до стелі.
Можна комбінувати різні заходи, але оптимальне рішення встановити спеціальне обладнання, здатне ефективно боротися з задухою.
Припливно-витяжна вентиляція: плюси
Монтаж припливно-витяжної вентиляційної системи значно покращить повітрообмін навіть за наявності пластикових склопакетів, що захищають приміщення від вуличних шумів та забруднень. Ця установка включає 2 вбудовані вентилятори - припливного і витяжного. Система оснащена фільтрами для свіжого повітря та функціями охолодження/підігріву повітряного потоку. Виходить 3 в одному: зміна CO2 на O2, кондиціювання та усунення вологості (через витяжку). І без пилу, шуму та протягів!
Якщо система з опцією рекуперації тепла, буде забезпечено підтримання комфортабельного мікроклімату плюс збереження тепла. Це зменшить витрати на опалення.