Бойлери непрямого нагріву є популярним видом обладнання, яке застосовується у системах гарячого водопостачання житлових будинків, адміністративних будівель, туристичних баз та будинків відпочинку, виробничих та інших об'єктів.
Конструкція містить резервуар, в якому розташовані теплообмінники. Через них проходить нагріта вода від опалювального котла, передаючи своє тепло воді в резервуарі, яка витрачається на необхідні потреби, без додаткових витрат на обігрів.
Підключення бойлерів непрямого нагріву повинне виконуватися досвідченими співробітниками з дотриманням вимог нормативів та рекомендацій виробника. До кожної моделі обладнання є технічний паспорт і монтажна схема, докладна інструкція користувача.
До якого котла можна підключати
Бойлер побічно нагріву може бути підключений до будь-яких джерел гарячої води, котлів, що працюють від електрики, газу, а також твердопаливних.
Варіанти монтажу
Спосіб встановлення бойлера непрямого нагріву залежить від його конструкції та об'єму. Може бути підлоговим або настінним, із кріпленням на каркасі або спеціальних кронштейнах. Більшість моделей мають корпус циліндричної форми, з вхідними та вихідними патрубками ззаду або в нижній частині.
Об'єм бака може становити від 50 до 2000 літрів. Важливо, щоб він відповідав потужності котла. Також є моделі з пріоритетом нагріву та без. Температура контролюється датчиками чи термореле.
Схема підключення
Для встановлення та підключення бойлерів непрямого нагріву краще вибирати схему з пріоритетом, яка забезпечує максимально швидке нагріву води за умови, що потужність котла можна порівняти з об'ємом бойлера. Рекомендується, щоб продуктивність котла була на 30% більша, ніж у бойлера.
При підключенні необхідно встановити відсічні крани на кожній з гілок, включаючи циркуляційні насоси та триходовий клапан, також рекомендується виконати монтаж зворотного клапана на подачі трубопроводу, що зробить експлуатацію бойлера повністю безпечною.
У класичному варіанті схема підключення включає установку/підключення:
- бойлера непрямого нагріву;
- трубопроводу подачі холодної води;
- вихідного патрубка;
- циркуляційного насосу;
- термостат;
- діафрагмового розширювального бака;
- аварійного зливу у каналізацію.
Розміщувати бойлер непрямого нагріву можна як у безпосередній близькості до котла, так і окремо. Якщо в системі опалення вже встановлено циркуляційний насос, рекомендується виконати окремий контур підключення. Таким чином система опалення та водонагрівач будуть підключені паралельно, що дозволить ефективно організувати їхню роботу.
Одним із основних елементів системи є триходовий клапан, який керується датчиком температури, який встановлений у бойлері. Врізання клапана здійснюється у зворотний трубопровід на вході:
- при спрацьовуванні датчика або терморелі клапан відключає систему опалення та подає нагрітий теплоносій на бойлер;
- весь теплоносій проходить через бойлер, швидко нагріваючи воду у ньому;
- після досягнення заданої температури бойлер відключається, а нагріта котлом вода знову надходить у систему опалення.
Можлива схема підключення з двома циркуляційними насосами, що застосовується для опалювальних котлів з автоматичним керуву. При такому підключенні триходовий клапан не використовується, а підключення контуру здійснюється через звичайні трійники. Управління потоками здійснюється за допомогою циркуляційних насосів, включення та відключення яких відбувається за сигналом від відповідних датчиків.
При підключенні з незалежними котлами можна забезпечити пріоритет бойлера. Необхідно вибирати місце установки таким чином, щоб він знаходився вище радіаторів опалення, тому кращими є настінні моделі. Після відгалужень на опалювальну систему може застосовуватись термостатична головка. Вона має накладний датчик та працює автономно, з живленням від батарейок. На регуляторі необхідно встановити температуру нагріву, яка має бути меншою, ніж на подачі котла.
Після підключення бойлера непрямого нагріву необхідно перевірити систему, після чого можна здійснювати її введення в експлуатацію.