1) Як розрахувати термін окупності теплового насоса.
Тепловий насос важливий в ефективному та надійному обігріві будинку та постачання гарячої води. І, оскільки йде часте підвищення ціни паливні ресурси, можна врахувати ціну насоса і можливість його установки. Тому велике значення має термін окупності цього пристрою.
Окупність теплового насоса включає дві основні складові:
1. Початкові витрати на дане обладнання та здійснення його установки.
2. Економія, отримана з допомогою теплового насоса.
Вартість такого обладнання повністю залежить від типу насоса та його моделі. Якщо вираховувати початкові витрати на цей прилад, то варто враховувати різницю між джерелом, що виробляє енергію і будь-яким іншим (як приклад може бути: котел з твердим паливом і газовий котел).
Щоб підвести розрахунок економії, яка досягається при використанні теплонасоса, необхідно враховувати: чи діє зараз опалювальна система, чи її ще потрібно встановити. Але важливим моментом є обсяг енергії, втрати тепла та витрати на застосування теплового насоса.
2) Чинники, яких залежить період окупності.
Період окупності залежить від таких факторів:
1. Зміна ціни носії електроенергії. Останнім часом спостерігається підвищення цін на газ та тверде паливо. Ціни зростають і випереджають такі ж показники з електричної енергії.
2. Перетворювальний коефіцієнт. Він є важливим показником якісної роботи теплового насоса. Прикладом може бути потужність приладу рівна десять кВт і споживає електричну енергію на 2,5 кВт має коефіцієнт перетворення, який прирівнюється до чотирьох. Так як цей показник нестабільний протягом усього сезону, то для розрахування терміну, що окупається, потрібно мати на увазі середню величину за рік.
3. Врахування терміну дії апарату, що становить від двадцяти п'яти до п'ятдесяти років. При цьому не повинна бути потреба в його ремонті (капітальному).
3) Окупність теплового насоса.
Хоча це обладнання за своєю вартістю і дороге, але його висока ефективність у роботі та невеликі витрати на утримання створюють такому способу подачі опалення великі перспективи. Окупність системи, якщо вона налаштована належним чином, орієнтовно не більше двох років. У разі самостійної установки цих приладів витрати знизиться майже вдвічі.
Основним моментом для належного функціонування системи є її правильне складання.
Переваги теплового насоса для окупності:
1. Виконує свої функції на обігрів, охолодження та нагрівання води.
2. Використовується запасними джерелами енергії. Відбувається видача трьох – п'яти кВт тепла системі опалення на один кВт використаної електричної енергії.
3. Йому не потрібні дозволи та погодження. Це незалежна, легка та комфортна у своєму управлінні техніка, з тривалими термінами роботи, має широке поширення та застосування.
Наприклад, якщо взяти тривалість періоду опалення, вона прирівнюється до 215 діб, а робота насоса складає по часовим рамкам приблизно десять годин. Електрична енергія матиме вартість – 2,4 грн за один кВт, а ціна газу, який скраплений, для газгольдера становить сорок шість гривень за кілограм. Коефіцієнт корисної дії насоса (теплового) дорівнює 300%. В результаті ціна на використання теплового насоса буде 71600 гривень протягом усього періоду опалення, а дія котла з газом, який зріджений, становитиме 278898 гривень на рік. Виходить, що дія такого насоса окупиться протягом 8 років.
4) Головні критерії під час розрахунку окупності теплових насосів.
Для того, щоб правильно розрахувати ціну теплового насоса, слід враховувати територію, яку займає приміщення, кількість проживаючих людей, а також рівень для утеплення будівлі.
Розрахункова вартість містить у собі різні витрати на створення свердловини, опускання теплових обмінників та збирання колекторів, налаштування теплового насоса, датчиків та процедуру, пов'язану з відновленням території, де здійснювалися роботи.
Процесом облаштування даного насоса і запуском системи на дію, повинні займатися фахівці та майстра. Від них залежатиме, наскільки готове робоче місце до збирання обладнання, проведення перевірки та початку роботи.
Обладнання окупиться протягом терміну, що становить три – п'ять років, а термін служби гарантії приладу – від п'ятнадцяти до двадцяти років. Після того, як закінчився час дії обладнання, є можливість для проведення капітального ремонту та продовження безкоштовно використовувати теплове джерело.
5) Розрахунок тепла, що отримується від теплового насоса.
Для виконання цієї дії може допомогти формула, яка використовується в термодинаміці.
Q = CM (T1 - T2).
Q – кількість тепла, яка надає насос, що знаходиться під землею або водою.
С – теплоємність, яку має холодоагент. Якщо стан рідкий – відбувається збільшення, а газоподібне – зменшення.
М - маса холодоагенту. Рівень тепла залежить від значення маси.
Т1 – первинна земельна температура.
Т2 – остаточна температура землі. По різниці можна визначити, наскільки відбулося її зниження, тобто це свідчить про те, скільки тепла витягнув холодоагент.
Чим більша маса теплового носія, тим більша можливість накопичення енергії.
6) Основні моменти, що дозволяють прискорити окупність теплонасосу.
До таких слід зарахувати:
1. Головне – належним чином провести утеплення будинку та підібрати опалювальну систему. Теплові втрати повинні становити не більше ніж 100 Вт/м квадратний.
2. При виборі апарата варто враховувати одну з основних характеристик насоса - найбільша температура, що подається в контур. Якщо вона більше 50 градусів, тобто можливість використовувати опалення (стандартне) за допомогою радіаторів (у такому випадку допускаються прилади, що мають низьку інерцію, виготовлені з алюмінію або сталі, але не з чавуну).
Важливе значення на продуктивну роботу теплового насоса має відповідний вибір місця для того, щоб зробити установку даного пристрою.
Питанням, що з вибором приладу та іншого устаткування, і навіть його складанням, мають займатися кваліфіковані фахівці.