Вартість системи опалення тепловим насосом
Вартість системи опалення включає в себе витрати на обладнання, підготовчі та монтажні роботи. Сервісна підтримка оплачується окремо.
За ціновими показниками можна виділити три сегменти українського ринку теплових насосів - дорогий, середній і нижче середнього. Перший представлений провідними світовими виробниками з Австрії, Німеччини, США, Франції та Швеції, середній - продукцією чеських і турецьких фірм, нижній - китайських і українських. Наприклад, німецький або шведський тепловий насос потужністю по теплу 13 кВт коштує 8-11, 5 тис євро (в залежності від типу і комплектації), чеська - 6, 5 тис, а китайський і український - 4, 3-5, 5 тис євро .
За підрахунками фахівців, порядок вартості монтажних робіт для системи « розсіл - вода » коливається в межах 3, 5-6, 5 тис євро вода - вода » - від 2 до 5 тис євро; &Laquo; повітря - вода » - зазвичай близько 1 тис євро. Вартість монтажу від походження і марки теплонасосних установок залежить (далі ТНУ) мало.
Чим могутніше устаткування - тим нижче питомі витрати на одиницю виробленої продукціітепловой енергії. При купівлі обладнання питомі інвестиції в 1 кіловат теплової енергії від ТНУ потужністю 6-12 кВт українського виробництва складають 358-550 євро; німецького потужністю 5, 6-10, 6 кВт - від 897 до 1446 євро (ціни вказані в базовій комплектації, без водогрійного котла та функції охолодження повітря).
При рівні тепловтрат будинку близько 60 Вт/кв. м (найбільш поширений в Україні) в умовах помірного клімату для попереднього розрахунку потужності використовують стандартний показник « 1 кВт тепла на 10 кв. м житлової площі » Таким чином, моделі наведеної потужності можуть опалювати і забезпечувати гарячою водою будиночки площею 56-120 кв. м.
У південних областях України та в будинках з європейським показником теплоізоляції (близько 20 Вт/кв м) необхідна потужність може бути нижче. Наприклад, в смт Затока Одеської області компанією « Сантехік-ЛТД і К0 » змонтована і успішно працює ТНУ з тепловим насосом IVTмощностью 17 кВт, обігріває будинок площею 300 кв. м - ефективність 1 кВт на 17, 6 кв. м.
Фахівці відзначають, що в Німеччині, де всім будинкам власники забезпечують енергетичну пасивність (тепловтрати на рівні 15-20 Вт/кв. м), на опалення теплонасосів необхідно в 4-5 разів менше витрат електроенергії, ніж для приміщень тієї ж кубатури в українських котеджах.
За спостереженнями постачальників, покупцями індивідуальних систем опалення в Україні є власники котеджів площею від 200 кв. м. Тут питома вартість тепла від насоса потужністю 19, 4-45 кВт українського виробництва складе 255-376 євро; німецького потужністю 16, 4-30 кВт - від 402 до 668 євро за кіловат готового тепла. Потужність ТН залежить від його ККД (СОР).
У вітчизняних теплонасосів СОР дорівнює 3, 9-4 для моделей потужністю 6-8 кВт і від 4, 2 до 4, 37 для 12-45-кіловатників. Зарубіжні зразки, зокрема, німецькі марки при малій потужності (6-12 кВт) демонструють коефіцієнт 3, 2-4, 2 і більше 4, 5 при середній потужності (30 кВт).
З огляду на, що 80 % терміну експлуатації системи опалення великого котеджу (площа - більше 200 кв. м) насос працює упівсили, цілком очевидно, що більш потужні моделі є більш економічними (не вимагають додаткових джерел тепла). В опаленні громадських і комерційних будівель ТНУ на повну потужність працює зазвичай 50% часу експлуатації.
Реально потрібна потужність опалювальної установки розраховується окремо для кожного будинку, оскільки залежить від:
- площі і обсягу приміщень;
- ступеня теплоізоляції зовнішніх стін і перекриттів;
- ступеня ізоляції покрівлі;
- споживання гарячої води;
- кількості людей, які проживають постійно.
ТНУ може генерувати і холод, що в літній час дозволяє економити на системах кондиціонування повітря. Приблизно у 70% моделей функція охолодження є не базової, а додатковою опцією і вимагає спеціальної наладки.
Ефективність ТНУ залежить від безлічі факторів, і жоден виробник не може вказати ККД вироби з точністю до відсотка, як у випадку з котлами. Тепловий насос бере тепло з навколишнього середовища, а в природі все значно складніше і менш передбачувано, ніж в техніці.
Наприклад, розташований в сухому піщаному грунті поверхневий колектор (глибина закладки 1, 8 м) відбирає 10 Вт тепла з квадратного метра, в пов'язаному вологому грунті - вже 25, а в водонасиченому - до 40. Майже так само віддача тепла глибинним (20 100 м) ґрунтовим зондом залежить від типу породи, в якій пробурена свердловина.
резервне джерело тепла (котел) потрібен на випадок відключення електроенергії, від якої живиться тепловий насос, додатковий - частіше за все призначений для роботи під час пікових навантажень. Наприклад, на опалення будинку в міжсезоння і в невеликий мороз (-... -12 ° С) вистачає потужності теплового насоса, а в сильний мороз (нижче 15 ° С) включається традиційний котел, який працюватиме замість ТНУ (особливо, якщо насос типу « повітря-вода ») або спільно з ним, підігріваючи воду в системі до потрібної температури.
Якщо потужність теплового насоса вибрати менше, ніж необхідно для покриття максимальних потреб, то фахівці фірми Viessmann радять встановлювати моделі потужністю 60% від максимальної розрахункового навантаження. В такому випадку вдасться заощадити 25-40% ціни, що у моделей потужності 13-20 кВт може скласти суму от 3000 до 5200 євро. За даними фірми Vaillant, потужність теплових насосів найчастіше проектується на 70% від максимуму, компанії Herz - від 70 до 80%. Цілком раціональним вважають і показник 85-90% розрахункового максимуму.