Облаштування систем вентиляції в офісних будівлях здійснюється відповідно до чинних нормативів, застосування сучасної кліматичної техніки. Створення та підтримання необхідного мікроклімату та припливу свіжого повітря є надзвичайно важливим для організації ефективної праці, здоров'я працівників, високої продуктивності.
Основні положення
Системи вентиляції та кондиціонування офісних приміщень виконуються за заздалегідь підготовленим проектом. Фахівці профільних організацій, виконують необхідні виміри, інженерні розрахунки та дослідження, після чого випускаються необхідні креслення та специфікації, здійснюється вибір обладнання та розрахунок необхідної потужності.
Відсутність або порушення роботи витяжки може призвести до таких негативних наслідків:
- нестача свіжого кисню, погіршення самопочуття співробітників, підвищена стомлюваність, падіння продуктивність праці;
- у повітрі накопичується пил, випаровування, з'являється неприємний запах;
- підвищується рівень вологості, що призводить до передчасного виходу з ладу комп'ютерів та оргтехніки, розбухає меблі, на стінах та стелях утворюється пліснява та грибок.
Всіх цих проблем допоможе уникнути правильно підібраного кліматичного обладнання, яке, як можна судити з вищесказаного, є не просто данини моді, а необхідністю.
Як уникнути помилок під час створення вентиляції в офісі
Основні проблеми виникають у тих випадках, коли організацією систем вентиляції займаються некомпетентні та неписьменні працівники. Попутка заощадити на виконанні необхідних розрахунків та підготовці проекту, не дотримання вимог БНіП, ДБН та інших нормативів, призводить до того, що закуповується обладнання з недостатньою або надмірною потужністю, його монтаж виконується з помилками. Вентиляція виходить недостатньою, або надмірною, що однаково веде до виникнення проблем та погіршення якості трудового процесу. Іноді трапляються випадки, коли в офісах встановлена лише припливна вентиляція, без організації необхідної витяжки, що також не має жодного сенсу.
Багато керівників припускають, що заміною вентиляції може бути просте відкриття вікон, що є грубою помилкою. В результаті утворюються протяги, з вулиці до приміщення потрапляє повітря, забруднене автомобільними вихлопами, пилком рослин та іншими алергенами, різкі перепади температур призводять до утворення конденсату.
Основні види вентиляції для офісу
Вентиляція може бути природною та примусовою. Якщо говорити про офісні приміщення, то перший варіант не є прийнятним для більшості будівель у великих містах, так як не здатний забезпечити достатній повітрообмін і захист від зовнішніх факторів.
Обладнання для систем вентиляції в офісах випускається відомими світовими брендами виробників, а вони класифікуються на кілька типів: припливні, витяжні, комбіновані.
Системи примусової вентиляції виконуються на основі заздалегідь підготовлених проектів. Встановлюються вентилятори необхідної потужності, повітропроводи з круглим або прямокутним перетином, система фільтрів тонкого та грубого очищення, а також, при виникненні такої необхідності, хімічної та біологічної.
Точний вибір системи та обладнання залежить від площі офісу, кількості персоналу, встановленої комп'ютерної та оргтехніки, серверного та іншого обладнання. Для невеликих приміщень можуть застосовуватися компактні установки, які називають бризерами, що монтуються на зовнішні стіни будівлі та забезпечують припливну вентиляцію потужністю від 30 до 160 м3/годину.
До основних переваг припливної вентиляції відносяться:
- подання необхідної кількості повітря;
- очищення та фільтрація повітряного потоку;
- автоматичне управління потужністю, за зворотним зв'язком та сигналами від датчиків, температури, вологості вмісту вуглекислого газу;
- можливість нагрівання чи охолодження повітря до заданої температури.
Системи припливно-витяжної вентиляції є найбільш ефективними, дозволяючи точно контролювати та регулювати мікроклімат цілий рік. Також як припливна вентиляція передбачають встановлення ряду повітроводів. За одними з них здійснюється подача повітря, інші служать для його витяжки. Система працює в повністю автоматичному режимі та характеризується:
- надійністю;
- продуктивністю та високим ККД;
- функціональністю;
- точністю налаштування та підтримання заданих параметрів;
- енергоефективністю;
- низький рівень шуму;
- простотою технічного обслуговування.
Основні вимоги нормативів
Виконання розрахунку та проектування вентиляційних систем має виконуватися з урахуванням нормативних вимог, СНіПів, ДБН, ДСТ та ТУ. Необхідний обсяг повітрообміну має становити:
кабінети директора, керівників відділів та структурних підрозділів: 50 м3/година;
переговорні та зали нарад: 30 м3/год;
кабінети співробітників з високою щільністю розміщення робочих місць: 60 м3/год;
коридори, ресепшн, сходи: 10 м3/год;
санвузол: 75 м3/година.
Для додаткових консультацій та точного виконання розрахунків, підготовки проекту слід звертатися до профільних компаній.