- Які існують види радіаторів?
- Чавунні
- Алюмінієві
- Біметалічні
- Сталеві (панельні)
- Особливості застосування батарей в залежності від типу опалення, які краще встановлювати в будинку, а які в квартирі?
- Як правильно розрахувати потужність радіатора? Необхідні для вибору розрахунки приводимо нижче.
- Немає часу читати, подивіться відео.
Радіатор - пристрій для розсіювання тепла в повітрі (випромінюванням і конвекцією), повітряний теплообмінник.
Сьогодні в квартирах і приватних будинки в системі опалення найчастіше використовуються радіатори (батареї). Оскільки різновидів батарей багато, правильний підбір забезпечує комфорт і економить кошти? Ця стаття допоможе самостійно зробити правильний вибір радіаторів для опалення. Для цього розглянемо, які види існують, який оптимально підходить для приватного будинку, а який для квартири, як правильно розрахувати потужність .
Розглядаємо основні види радіаторів опалення
Конструктивно радіатори поділяються на секційні і панельні. Секційні збираються з секцій, які можуть з'єднуватися між собою в кількості, необхідній для досягнення бажаної тепловіддачі. А панельні - це вже готові монолітні радіатори, тому вибирається їх розмір при покупці, так і на сайті їх така безліч.
Чавунні радіатори були поширені за радянських часів, їх встановлювали всюди без винятку – як в квартирах, так і будинках. Вони великі за розмірами і дуже важкі. Але, оскільки з чавуну дуже зручно робити елегантні литі вироби, сучасні батареї стильні і невеликих розмірів, наприклад дизайнерські з художньою ковкою.
Особливості чавунних батарей:
- Робочий тиск таких радіаторів становить 5-10 атм., тестове більше 15 атм.
- Сумісність з усіма типами трубопроводів;
- Тривалий термін служби - до 50 років;
- Є можливість змінювати кількість секцій;
- Тепловіддача приблизно 120Вт
До плюсів можна віднести довговічність таких радіаторів, термін служби яких досягає 30-50 років. Висока стійкість до корозії. В результаті експлуатації на внутрішній стінці виникає захисний шар, який захищає її від руйнування, з зовнішньої сторони корозія майже неможлива. Найпоширеніша причина виходу з ладу батареї – проток забивається кальцієвими відкладеннями, що легко запобігти пом'якшення води або використовувати в якості теплоносія антифриз , хоча він негативно впливає на прокладки між сполуками секцій.
до мінусів можна віднести те, що чавун повільно набирає температуру і повільно остигає, при таких умовах неможливо швидко регулювати температуру в приміщенні; велику вагу батареї ускладнює її монтаж.
Алюмінієві радіатори відрізняються високою тепловіддачею, з сучасним дизайном і невеликою вагою, що полегшує монтаж. Продаються як в зібраному вигляді з десять секцій, так і порізно, щоб набрати потрібні кількість секцій. Можна використовувати для самопливних систем опалення .
Особливості алюмінієвих радіаторів:
- Невелика вага – для зручності установки;
- Найвища тепловіддача з усіх видів радіаторів, близько 190 Вт;
- Робочий тиск 6-12 ат., тестове 25 атм
- Сучасний дизайн.
До недоліків можна віднести те, що дані радіатори пристосовані для використання тільки в замкнутих системах опалення (в приватних будинках) і не підходять для централізованого опалення (квартир), в яких неможливо контролювати теплоносій. Не бажано комбінувати алюмінієві батареї з більш благородними металами. При взаємодій алюмінію, наприклад з міддю або латунню, в результаті гальванічного процесу виникають маленькі струми, що викликає електрохімічну корозію. Бажано використовувати поліпропіленові або пластикові труби і обов'язково мати заземлення.
До плюсів можна віднести високу тепловіддачу, алюміній швидко нагрівається і охолоджується, завдяки чому можна швидко регулювати температуру в приміщенні. Невисока ціна в порівнянні з іншими радіаторами. Можна використовувати у відкритій системі опалення без примусової циркуляції.
Біметалічні радіатори - аналог алюмінієвих. Вся різниця полягає в тому, що всередині замість алюмінієвого колектора (розподільчої трубки) використовується сталевий. Це дозволяє використовувати такі радіатори під високим тиском до 25 атм. в системах централізованого водопостачання.
Особливості біметалевих радіаторів:
- Висока робочий тиск до 25 атм.;
- Сумісність з будь-якими трубами;
- Мала вага;
- Секційна конструкція;
- Сучасний дизайн.
Мінуси . Досить висока ціна, приблизно на 40% вище алюмінієвих. Радіатори не сумісні з незамерзаючої рідиною (антифризом), тому що при їх взаємодії з часом може виникнути витік води.
Плюси . Сучасний дизайн, відповідний до будь-якого інтер'єру, кілька варіантів висоти, секційні з'єднання дають можливість підібрати необхідну кількість секцій (згідно з площею приміщення), висока теплопровідність, низька вага полегшує монтаж.
Серед усіх видів радіаторів, в приватних будинках найчастіше використовують саме панельні радіатори. Завдяки широкому асортименту цих радіаторів немає проблеми підбору, а термін експлуатації порадує всіх без винятку користувачів.
Особливості панельних радіаторів:
- Помірна вартість;
- Універсальність підключення;
- Термін служба 20-30 років;
- Сучасний дизайн.
Плюси . Тривалий термін служби. Якісні радіатори від світових лідерів працюють 20-30 років. Різні варіанти для підключення до системи опалення, як в традиційну, так і в однотрубну. Легкість монтажу - кріплення панельних радіаторів дозволяє надійно закріпити його на стіні або до підлоги. Широкий асортимент розмірів, як по висоті, так і по довжині.
Мінуси . Не дуже високий робочий тиск до 8 атм., Хоча тестове 25 атм. Тому не рекомендується встановлювати в високоповерхових будинку. Схильність до корозії в механічно пошкоджених місцях. Необхідність в правильному розрахунку потужності.
Які батареї краще встановлювати в квартирі, а які в частому будинку?
у будинок або квартиру можна встановлювати майже всі типи радіаторів, але є деякі обмеження.
Для квартир не рекомендується: встановлювати сталеві радіатори панельного типу, так як в них досить мале робоче тиск всього 6-8 атм., тоді як в системі централізованого опалення тиск може досягати 10 атм., що може привести до деформації колектора. Також в такій системі не рекомендується використовувати алюмінієві радіатори, в яких при взаємодії з різними металами виникає гальванічна корозія.
У квартирах з централізованим опаленням рекомендується використовувати біметалічні і чавунні радіатори, які найбільш стійкі до корозії і мають тривалий термін експлуатації.
У приватних будинках можна використовувати всі без винятку радіатори, будь-якого типу, головне правильно розрахувати потрібну потужність. Але, є рекомендації.
Також є обмеження щодо застосування різних типів радіаторів в закритих і відкритих системах опалення. У системах з примусовою циркуляцією можна використовувати всі наведені вище радіатори, а ось для систем з природною циркуляцією підходять тільки чавунні і алюмінієві батареї. Вони мають досить широкі з'єднують отвори між верхнім і нижнім колектором, що сприяє рівномірному прогріванню батареї по всій висоті.
Як правильно розрахувати потужність радіатора?
У всіх радіаторів практично однакова тепловіддача однієї секції, відповідно для вибору оптимального радіатора потрібно обчислити їх кількість. Для цього знадобитися показник тепловіддачі однієї секції, який становить 165 Вт, і параметри кімнати (площа і висота). За СНиП для обігріву 1 м.кв приміщення доводиться 100 Вт теплової енергії.
Завдяки формулі (для чавунних, алюмінієвих, біметалічних ) легко розрахувати потрібну кількість секцій:
К=S x 100/Р, де:
До - кількість секцій S - площа приміщення Р - теплова потужність секції.
Приклад розрахунку потрібної кількості секцій радіатора (для чавунних, алюмінієвих, біметалічних)
Ваша кімната 3 м. на 4 м. При стандартній висоті стелі 2,7 м. У такому випадку площа приміщення 12 кв.м. Тоді
К=12 х 100/165=7,2, округляємо завжди в більшу сторону і виходить, що потрібно 8 секцій на кімнату 12 кв.м.
Для панельних радіаторів формула інша:
Р=V x 41, де:
Р - теплова потужність радіатора; V - обсяг приміщення (ширина х висота х довжина); 41 - це коефіцієнт теплової енергій, який потрібно для прогріву 1 куб.м. приміщення.
Приклад розрахунку потужності радіатора для панельного радіатора, на кімнаті 3 м х 4 м. і висота 2,7 м.
V=3 х 4 х 2,7 виходить 32,4 куб.м. Тоді
Р=32,4 х 41, з цих розрахунків слід, що теплова потужність радіатора повинна бути 1328,4 Вт.
Важливо! Якщо ваша кімната має зовнішню стіну, отриманий результат потрібно помножити на 1.2, для покриття тепловтрат, це правило відноситься для всіх типів радіаторів.
коротке відео про аспекти вибору радіатора, які не згадані в статті:
Спочатку визначитися з типом радіатора, для цього потрібно дізнатися максимальне тиск на вс е, яке може бути в системі опалення і вид теплоносія. Після достоточно визначити необхідну потужність.
Краще той, який витримає необхідний тиск, в якому якісний метал заявленої товщини, зроблений відповідальним виробником, що задовольняє ціною і дизайном.
У проізволітеля для кожної моделі певного розміру або секції є заявлена потужність. А розраховувати потрібно тепловтрати приміщення, які повинен з незначним надлишком покривати радіатор.
Сміливо телефонуйте, задавайте питання в коментарях, пишіть в чат. У розділі радіаторів все влаштовано для спрощення пошуку і фільтрації за заданими характеристиками.